Panika se přesouvá z jídla na vánoční stromky
Vánoční stromky rychle mizí z pouličních stánků. Více než týden po otevření prodejci i pěstitelé hlásí téměř panické nákupy. Jakoby se Češi báli, že se prodejní místa brzy zavřou. Stromků bude dost, uklidňují pěstitelé.
ilustrační snímek | foto: Depositphotos
„Právě jsem domluvil s kolegou, který prodává z plantáže a na hájovnách. Začali prodávat o víkendu a už jsou bez stromů. Říká, že takový masakr ještě nezažili. Lidé panikaří, že stromy nebudou,“ popsal místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.
Vánoce naruby
Prodej vánočních stromků je úplně naruby. Většinou startuje začátkem prosince s tím, že týden před Štědrým dnem je největší nápor. Letos stromky mizí rekordní rychlostí už při zahájení prodejů.
„V tuhle chvíli veškeré statistiky a zkušenosti s pětadvacetiletým prodejem můžu vzít a vyhodit. Vůbec nic nefunguje. Nevím, kolik stromků připravit na finále a jakou budu mít odvahu,“ říká v nadsázce David Sokol, ředitel zahradnictví Baobab, které s prodejem stromků v desítkách tisíc kusů patří k největším hráčům na trhu.
Část lidí se bojí opětovného uzavírání ekonomiky a raději proto nakupují s předstihem. Někteří připouštějí, že nechtějí stát fronty na stromečky v prosinci, protože se domnívají, že ulice po téměř dvouměsíční uzavírce kamenných prodejen zaplaví spousta lidí.
Enormní zájem hlásí více prodejců. Nahrávat to může těm, kteří prodávají u obchodních řetězců, protože hodně solitérních prodejců, prodávajících v ulicích, ještě stánky neotevřelo.
Pěstitelé ujišťují, že stromků bude dostatek. „Na ulicích se bude prodávat tak jako v minulých letech, nic mimořádného se neděje a stromků bude dost,“ uklidňuje Valdman.
„Vyprodáno není, ale zájem je větší než v minulých letech. Nedivte se, u téhle vlády nikdy nevíte, kdy to zase zavře,“ říká David Sokol z Baobabu, firmy, která pěstuje, ale zároveň si pronajímá prodejní plochy asi na 80 místech v ČR včetně obchodních řetězců Kaufland, Tesco a Globus.
Prodejci vánočních stromků dostali od vlády výjimku a prodávat mohou už od minulého pondělí 23. listopadu. Někteří začali až o uplynulém víkendu, jiní teprve prodej zahájí.
Ceny jako loni
Ceny stromků se od loňska příliš nezměnily, říkají pěstitelé. U nejprodávanějších kategorií stromků ve velikosti 150 až 200 centimetrů sdružení předpokládá, že cena jedle kavkazské bude od 550 do 900 korun. V Praze může vyjít na 900, v některých regionech se bude cena držet na dolní hranici.
„Ceny jsou podobné jako v loňském roce. Nejvíce žádaná velikost kavkazské jedle, což je 150 až 200 cm, prodáváme od 539 korun,“ říká mluvčí Mountfieldu Kateřina Böhmová. Zároveň potvrzuje obrovský zájem o jehličnatý symbol Vánoc.
„Vzhledem k nepředvídatelné situaci s pandemií v Evropě, a s tím spojenými možnými komplikacemi v dodávkách vánočních stromků, ať již jejich zdržením či pozastavením, je zjevné, že lidé koupi vánočního stromku neodkládají, ale naopak, nakupují hned,“ dodala.
Také u ostatních druhů jsou podle pěstitelů podobné ceny jako loni. Stříbrný smrk přijde na 350 až 450 korun, což by bylo méně než loni. Smrk ztepilý vyjde na 300 až 400 korun, borovice na 400 až 500 korun.
Velká část vánočních stromků se do Česka importuje. Patrné je to zejména u jedlí, kterých je až polovina ze zahraničí, především z Dánska. Jedle jsou v kurzu, což může být i dovozem jedlí druhé kategorie. Ty mohou být dokonce levnější než stříbrné smrky.
Hobbymarkety drží ceny stromků nejníž, neberou je jako sortiment, na němž chtějí vydělat, ale coby promoakci. Často dovážejí levnější stromky ze zahraničí. „To, co někdy hobbymarkety prodávají, by si Dánové sami nekoupili,“ říká šéf Baobab.
Navzdory tomu, že ceny stromků nerostou, stoupají podle Valdmana zahradnictvím náklady na práci.
V minulých letech byly na vzestupu stromky v květináčích, ty však netvoří významnou část prodejů. „Lidé si mysleli, že když si koupí stromek v květináči, tak ho budou mít na několik let. Přepočítali se, stromek tak dlouho nevydrží,“ popsal Valdman.
Problém je, že stromek při přesazení utrpí teplotní šok (rychle se přesouvá do mrazů z klimatu podobného létu) a ne vždy má celý kořenový systém. Už při přesazování do květináče se totiž kořenový systém stromků naruší.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vanocni-stromky-prodej.A201130_111321_ekonomika_fih